Perşembe , 26 Kasım 2015
Son yazılar
Başarısızlığın Nedenleri

Başarısızlığın Nedenleri

Başarı, insan gelişimin motivasyonudur. Başarı gerçekleşmezse, mutluluğu da yakalayamaz insan. Başarı görecelidir, başarının çok geniş bir yelpazesi var. Ne olursa olsun, dünyaya gelen herkesin biricik amacı başarıdır, mutluluk da başarının ucundadır. Başarısızlığın nedenlerini bilmek, bazen bizi başarıya daha çabuk ulaştırabilir. Hepimiz başladığımız bir işi başarıyla bitirmek isteriz. Bazen olur ya işte bir başarısızlık oluşur ve bir kere oldu ya, neden başarısız oldum diyerek çözümler bulacağımız yerde, hep başarısız olacakmış gibi hissederiz. Oysa başarısız olmamızın nedenini bulup o yönde gayret göstersek başarısızlığımızı yenebileceğimiz apaçık ortadadır. Herkesin başarılı olduğu şeyler vardır ve kimse başarısızım diyerek bir kenara çekilme hakkına sahip değildir. Emek olmadan yemek olur mu hiç? Başarısızlığımıza bir neden koyup o yönde gayret etmeye var mısınız? İşte başarısızlığın nedenleri:
Önyargılar
Kaybetme korkusu
Öğrenmeye hazır olmama
Yanlış çalışma alışkanlıkları
Kendine güvenin azlığı
Kaygının çok düşük veya çok yüksek olması
Geçmişteki başarısızlıklara takılıp kalma
Çalışma ortamı
Aile
Amaç olmadan yola koyulmak
Sabırsız ve tutarsız olmak
Siz niçin başarısız olduğunuzun farkına varabildiniz mi? Şimdi başarılı olmanıza neden olan o etkene bir dur deme zamanı. Başarı size mutluluk getirecek, hırs yapmanızı ve daha da başarılı olmanızı sağlayacak. Artık mutlu olmayı, başarısızlığınız yüzünden dövünüp durmaktan kurtulmayı hak etmediniz mi? Başarılarınız yeni başarılarınızın temeli olma durumunda. O halde başarıya giden yolda bir adım atmak için yola koyulmalısınız.
NOT: Ama her şey insanın kendinde biter unutmayalım. Sebebimizin üstüne gitmek iyi hoş ancak bunu içimizden gelerek yapmalıyız. Sırf başkaları başarılı olmamızı istediği için başarılı olmaya kalkarsak başarısızlığa davetiye çıkarmış oluruz. Kendimize güvenimiz tam, neden başarısız olduğumuzu bilir bir şekilde ve başarısızlığımızın nedenine kafa tutarak başarılı olacağımız günlere.

Bir yorum

  1. Çok yaralı bir makale olmuş,ellerine sağlık adminciğim.Devamını bekliyoruz :)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>