Salı , 1 Aralık 2015
Son yazılar
Empati ve İletişim

Empati ve İletişim

Yandaki resme baktığınızda yerdeki sayının kişinin konumuna göre farklı sayıları ifade ettiğini görüyorsunuz. Fakat 6 olarak gören kişi ve 9 olarak gören kişi kendi gördüklerinin doğru olduğu konusunda iddialaşıyorlar. Çünkü ikisi de karşı tarafın konumuna göre veya düşüncesine göre nesnenin farklı görülebileceğini düşünmüyorlar ve inatlaşıyorlar. İşte en basit empati kuramama örneği.
Empati, bir başkasının duygularını, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek demektir. Kendi duygularını başka nesnelere yansıtmak anlamında da kullanılır. Empatinin tam olarak gerçekleşmesinin üç kuralı vardır;
1- Bir insanın kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak, olaylara onun bakış açısıyla bakmak.
2- Karşıdakinin duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlamak ve hissetmek.
3- O kişiyi anladığını ona ifade etmek.
Günümüzde insanlar birbirlerini anlamaktan yoksunlar. Dinlemeden, anlamadan kırıcı olabiliyorlar. Çünkü karşı taraftaki kişinin duygularını anlamaya çalışmıyorlar. Tam da bu noktada empatiye ihtiyaç doğuyor. Empati sayesinde insanlar arasındaki anlaşmazlıklar azalır, dostluklar güçlenir, daha sağlıklı ve demokratik ortam sağlanmış olur. Herkes karşısında onu anlayan ve dinleyen birinin varlığını hissettiğinde mutlu olur, huzurlu olur. Empatinin olmadığı bir ortamda iletişimsizlik oluşur. Etkili bir iletişim ve empati için;
Karşımızdakini dinlerken nötr olarak yani önyargısız bir biçimde dinlemeliyiz.
Savunmaya geçmeden, sadece dinlemeliyiz.
Çok fazla konuşmamalıyız.
Konuşulanları yarıda kesmemeliyiz.
Göz teması kurmalıyız.
Yumuşak bir sesle ve acele etmeden konuşmalıyız.
Empatik, sabırlı ve kabul edici olmalıyız.
Etkileşime önem vermeli, uygun olduğunda kişiye dokunmalı ve sarılmalıyız.
Geri bildirim vermeliyiz.
Anlatılanlara gülmemeli, alaya almamalıyız.
Duygularımızı gizlemeye çalışmamalıyız.
İletişim ve empati her zaman iç içedir, unutmayın. İyi bir iletişim empatiyle olur. İyi bir empati toplumsal huzuru sağlamaya yardımcı olur. Biraz da karşımızdakini anlamayı deneyelim ve sevdiklerimizle mutluluğa geç kalmayalım.
Sonuç olarak düşüncelerinize dikkat edin, davranışınız olur. Davranışınıza dikkat edin, alışkanlıklarınız olur. Alışkanlıklarınıza dikkat edin, karakteriniz olur. Karakterinize dikkat edin, kaderiniz olur.

Bir yorum

  1. Cep telefonu aksesuarları

    Hayatın her noktasında empati kurmak çok çok önemli bir konu. Teşekkürler bu paylaşım için.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*