Pazartesi , 30 Kasım 2015
Son yazılar
Zamanın senin elinde

Zamanın senin elinde

Ömrümüz dediğimiz zaman. Her şeyi bizden alan ama karşı çıkabileceğimiz, dolu dolu kullanabileceğimiz zaman… Zamanı değerlendirmek neden bu kadar önemli?
Zaman, bugünün dün olmasını sağlayan, olayların birbirini izlediği boyut ve geçen süredir. Zamanı iyi değerlendirmek çok çalışmak anlamına gelmez. Zamanı iyi değerlendirmek yaptığımız işten verim almamız ile ilgili bir kavramdır. Ama neredeyse hepimiz zamanımızı sürekli boş yere harcıyoruz ve sonrasında dövünüyoruz ancak zamanı geri getiremiyoruz. Sonrasında ne oluyor biliyor musunuz? Elbette ki biliyorsunuz. Büyüklerimizin dilinden düşmeyen o keşkeleri kullanmaya başlıyoruz. Zamanı ne kadar boşa harcadığımızı en baştan beri biliyoruz ama hep yaşlandığımızda işlerimiz yarım kaldığında, biz yarım kaldığımızda pişman oluyoruz. İşte büyüklerimizin hep şikayet ettiği, şikayetlerini duyduğumuz halde ise hala ısrarla ders alamadığımız ZAMANımız. Her şeyin farkında olduğumuz halde tembellik yapmak, boş vakit geçirmek bize öylesine cazip geliyor ki. Neleri kaybedeceğimizi kaybettiğimiz zaman mı anlayacağız acaba?
Zaman insanın en değerli hazinesidir oysaki. Zaman ömrümüzdür. Ölmeden önce yapmamız gerekenlerdir zaman, arkamızda adımızı bırakabileceğimiz koca bir başarıdır zaman.
Zaman dediğimiz hazineyi nasıl harcayacağımız ise kendi elimizdedir. Bu noktada önemli olan zamanı dolu dolu yaşamaktır. Bugün biter, yeni bir gün başlar yarın olur ve ardından haftalar, aylar, yıllar geçer. İnsan arkasına bakıp hiç bir anı hatırlamıyorsa, hayata anlam katacak hiçbir şey yapmamışsa insan o zaman ne kadar boş yaşadığını anlayacaktır. Bu boş geçirilmiş zaman hiç yaşanmamış gibidir. Hayata başlarken de sıfırdı, bitirirken de sıfır. Oysa her şeye planla başlasak, hayatımızı planlayarak yaşamaya çalışsak hiç yaşamamış gibi hisseder miydik? Belki çok standart yaşayacaksınız ama planınıza çocuğunuz için vakit, işiniz için vakit, tatiliniz için vakit ayırmayı da eklemiş olacaksınız. İşe iyi bir planla başlamaya var mısınız?
Unutmayın, zaman sessiz bir testeredir ve hayatınızı tam dipten başlayarak önce azaltır, sonra sizi yıkar. Yıkıldığınızda sizi daima hatırlayanlar olmasını istiyorsanız, başarılı olmak istiyorsanız, güzel şeyler başarmak için planlı hareket edin. Zamanın sizi yönetmesine izin vermeyin.

Ayrıca “Yetenekleriniz nelerdir” ya da “Kararsızlık başa bela”  başlıklı makalelerimize de göz atabilirsiniz.

 

2 yorum

  1. Zevkle okudum güzel bir makale olmuş emeğinize sağlık.

  2. Zaman gerçekten çok önemli bir kavram insanlar için. Boşa geçen her zaman parçası için ‘keşke’ler oluşur hayatımızda. Buna benzer bir yazı ben de yazmıştım blogumda.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*